Հուլիսի 8-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Ֆրանսիայի Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի պատվիրակությանը` խմբի ղեկավար  Սերժ Լագոշի գլխավորությամբ: Հանդիպմանը ներկա էին երկու երկրների դեսպաններ Վիգեն Չիթեչյանը եւ Սերժ Սմեսովը:
Ողջունելով հյուրերին` ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր գնահատեց բոլոր ուղղություններով կայուն զարգացող  հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները: Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ փոխգործակցության  զարգացման համար լուրջ գործոն են հանդիսանում քաղաքական բարձր մակարդակի երկխոսությունը, ինչպես նաեւ միջխորհրդարանական ամուր հարաբերությունները,  երկու ժողովուրդների միջեւ պատմամշակութային դարավոր կապերը եւ Ֆրանսիայում հայկական մեծ ու ազդեցիկ համայնքի առկայությունը: Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ  Ֆրանսիայի  Սենատի եւ Հայաստանի Ազգային ժողովի միջեւ կապերը միշտ եղել են բավականին ակտիվ եւ միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման հարցում կարեւորեց բարեկամության խմբերի դերը: ԱԺ նախագահը շեշտեց, որ ԵՄ-ի հետ մերձեցումը եւ եվրաինտեգրման քաղաքականությունը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության եւ ներքին բարեփոխումների գերակայություններից են եւ Հայաստանում շարունակվում են ժողովրդավարության խորացմանն ուղղված բարեփոխումները:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորմանը` ԱԺ նախագահը  նշեց, որ  Հայաստանը կարեւորում է հակամարտության կարգավորման գործընթացում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությունը` որպես բանակցային գործընթացի գործուն եւ միակ ձեւաչափ, որը կարգավորման ուղիներ գտնելու բավականաչափ ներուժ ունի: Պարոն Աբրահամյանը անդրադարձավ նաեւ վերջին շրջանում առավել հաճախ դարձած ադրբեջանական ռազմատենչ հայտարարություններին եւ  Բաքվի կողմից հունիսի 18-ի լույս 19-ի գիշերը կազմակերպված սադրանքին, որին զոհ դարձան 5 հայ զինծառայող,  մտահոգություն հայտնելով, որ միջազգային հանրության կողմից համարժեք արձագանք չեղավ եւ  Ադրբեջանի գործողությունները չդատապարտվեցին, ինչը կբացառեր նման  դեպքերի կրկնվելը: ԱԺ նախագահը խոսեց նաեւ հայ-թուրքական հարաբերությունների առանց նախապայմանների  կարգավորման հնարավորությունների մասին:
Սերժ Լագոշը կարեւորեց խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունների խորացման, շփումների, փոխայցերի ակտիվացման անհրաժեշտությունը, որը կնպաստի Ֆրանսիա-Հայաստան փոխգործակցության առավել զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Նա բարձր գնահատեց ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի ջանքերն ուղղված Ֆրանկոֆոնիայի զարգացմանը Հայաստանում եւ Երեւանում  Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի Եվրոպայի  23-րդ համաժողովի անցկացումը:
Ֆրանսիայի Սենատի անդամը   նույնպես կարեւորեց ԼՂ հակամարտության խաղաղ, բանակցային ճանապարհով կարգավորումը եւ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման անհրաժեշտությունը:
Երկուստեք կարեւորվեց խորհրդարանական դիվանագիտության ակտիվացումը եւ  միջազգային կառույցներում համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը:

RA NA President Hovik Abrahamyan Receives the Delegation of France-Armenia Friendship Group of Senate of France
On July 8 RA NA Speaker Hovik Abrahamyan received the delegation of France-Armenia Friendship Group of Senate of France led by the head of the group Serge Lagauche. The Ambassadors of the two countries Vigen Chitechian and Serge Smesow attended the meeting.
Greeting the guests RA NA Speaker highly assessed the stable developing Armenian-French relations in all directions. Hovik Abrahamyan noted that the dialogue at political high level served as a serious factor for the devlopment of cooperation, as well as the inter-parliamentary firm relations, historical-cultural centuries-long relations between two peoples and the existence of the Armenian big and influential community in France. Hovik Abrahamyan noted that the relations between the Senate of France and the National Assembly of Armenia have always been rather active and highlighted the role of friendship groups in the development of inter-parliamentary relations. The NA Speaker stressed that the rapprochement with EU and the European Integration policy is one of the priorities of foreign policy of Armenia and inner reforms, and the reforms directed to the deepening of democracy continue in Armenia.
Touching upon the settlement of the Karabakh problem, the NA Speaker noted that Armenia highlighted the mediation of the OSCE Minsk Group Co-Chairs in the process of the conflict settlement as practical and only format of negotiation process, which has sufficient potential for finding ways of settlement.
Mr. Abrahamyan also touched upon the Azerbaiajani bellicose announcements, which became more frequent during the recent period and the provocation organized in the morning of June 19 by Baku, and 5 Armenian military servicemen died because of it, expressing concern that the international community did not adequately respond and the actions of Azerbaijan were not condemned, which would rule out the repetition of such cases. The NA Speaker also talked about the opportunities of normalization of the Armenian-Turkish relations without preconditions.
Serge Lagauche highlighted the necessity of deepening the relations between the parliaments, activation of contacts and mutual visits, which would promote to more develop and strengthen France-Armenia cooperation. He highly assessed the efforts of RA National Assembly Speaker directed to the development of Francophonie in Armenia and holding the 23rd forum of European Region of the Parliamentary Assembly of Francophonie in Yerevan.
The member of the Senate of France also highlighted the settlement of NK conflict through peaceful negotiations and the necessity of the establishment of peace in the region.
Both sides highlighted the activation of parliamentary diplomacy and the necessity of deepening the cooperation in international structures.